A legtöbb kutya, illetve macskatartót zavarja egy közös probléma, minden csupa szőr. Legyen a kedvenc hosszú vagy rövid szőrű, elkerülhetetlen hogy szőrös legyen a lakásban a szőnyeg, a bútorok kárpitja, a ruháink… minden!
Jó megoldások: 1. A legjobb megoldás mind közül, az állat bundájának a karbantartása. Keféljük ki rendszeresen kedvenceink bundáját. A sűrű fésülgetéssel fellazítjuk az állat szőrzetét, és eltávolítjuk az elhalt szőrszálakat. Nem mellékes, hogy ezzel nem csak saját életünket könnyítjük meg – tehát nem lesz minden csupa szőr – hanem szerettünk mosakodását is megkönnyítjük, sokkal kevesebb szőrszálat fog lenyelni. A bunda ápolásának persze nem csak higiéniai előnyei vannak, hanem esztétikai is, az állat szőrzete puhábbá és fényesebbé is válik. A tévhittel ellentétben, a rövidszőrű állatok többsége is szereti, ha kikeféli őket a gazdi, így ez nem lehet kifogás. +TIPP A kefélés után a rövidszőrű állatokat érdemes „áttörölni” szarvasbőr ruhával, ez még fényesebbé teszi a bundájukat. 2. A lakás szőrtelenítésének másik hatékony módszere, a rendszeres takarítás. Sokkal egyszerűbb, és gyorsabb megoldás naponta, kétnaponta felporszívózni, felsöpörni az egy-, kétnapnyi szőrt, mint hetente felvakarni a már megtapadt, szőnyegbe beletaposott szőrcsomókat. Ha mégis ott tartunk, hogy már ki sem látszik a szőnyeg a szőr alól, és a porszívó sem bír vele, akkor sincs semmi veszve, erre is van megoldásunk! Ha van otthon gyökérkefénk, akkor használhatjuk azt, de ha nincs, akkor sem kell leszaladnunk a boltba érte, kedvencünk régi kopott, törött, már nem használt szőr eltávolító keféjét is használhatjuk, erre a feladatra még tökéletesen alkalmas. Ez a munka sajnos időigényes és igénybe veszi az ember térdeit, viszont maradéktalanul fel lehet így szedni minden szőnyegbe ragadt szőrszálat. (Természetesen egyéb, nem túl kényes kárpitokon – fotel, kanapé…– is használható.) 3. Nincs is annál kínosabb, mint amikor reggel kimászunk a zuhany alól, próbálnák felöltözni, de ez a nadrág is szőrös, ez a póló, ez az ing sem jó, minden csupa szőr! A ruhákon persze nem használhatjuk az öreg macskakefét. Erre találták ki a szőr és szösz eltávolító hengereket, viszonylag olcsón lehet kapni a legtöbb háztartási boltban. (A legolcsóbb, és elég sok ragacsos lapkát tartalmazót az IKEÁ-ban találtuk, nagyjából 200 forintért.) Ezek a hengerek egy kifordítva feltekert ragasztószalagnak felelnek meg, tehát ha sürgős szőreltávolításra van szükségünk, de nincs kéznél ilyen hengerünk nyugodtan használhatunk más ragasztószalagot is. Magunkra ragasztjuk, letépjük és már szőrtelenítettük is a ruhánkat.
Rossz megoldások: Ezeket a praktikákat senkinek sem ajánljuk! Az interneten több szőreltávolítási praktikát is találtunk, amelyekre esküdtek a kitalálóik, mi mégis ellenezzük őket! 1. A Kojak módszer, az állat teljes szőrtelenítése. Tény, ami tény, ha leborotváljuk kedvencünk, nem lesz a lakásban minden csupa szőr, nem kell emiatt sűrűn takarítani. Ellenben, a bunda védelme nélkül kedvencünk könnyebben megsérülhet, megbetegedhet, tehát ezzel veszélyeztetjük szerettünk épségét. Nem mellesleg, egy macska ezért „kikaparja a szemünket”, de legalábbis utálni fog! 2. Porszívózzuk ki a kutyát/macskát. Erre is egy hangos NE a válaszunk! Az állat kiporszívózásának csak hátránya van. A porszívó szívóereje túl nagy, ezzel akár fájdalmat is okozhatunk kedvencünknek, mindemellett a porszívó akár véraláfutásokat és bőrgyulladást is okozhat. Másrészről, melyik állat hagyja magát kiporszívózni?! Az én macskám konkrétan először szétharapna, karmolna, aztán ahogy megszökhet, világgá menne. Tehát, NE porszívózzuk ki kedvencünk, inkább az utána hagyott szőrt távolítsuk el így. 3. Kutyaruha. Nem, ez sem jó megoldás, a kutyaruha nem erre való. Több okból is lehet öltöztetni egy állatot, – nagy hidegben, sárban, vagy csak hogy csinibb legyen – de a szőrhullást a ruha nem akadályozza meg. Ráadásul, ha mindig rajta van befülledhet, és begyulladhat alatta a bőre. |
Kommentáld!