Szeretettel köszöntelek a SCHNAUZER KLUBban!
Csatlakozz te is közösségünkhöz Csatlakozás után teljes értékű taggá válsz! Gyere csatlakozz!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
SCHNAUZER KLUB vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a SCHNAUZER KLUBban!
Csatlakozz te is közösségünkhöz Csatlakozás után teljes értékű taggá válsz! Gyere csatlakozz!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
SCHNAUZER KLUB vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a SCHNAUZER KLUBban!
Csatlakozz te is közösségünkhöz Csatlakozás után teljes értékű taggá válsz! Gyere csatlakozz!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
SCHNAUZER KLUB vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a SCHNAUZER KLUBban!
Csatlakozz te is közösségünkhöz Csatlakozás után teljes értékű taggá válsz! Gyere csatlakozz!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
SCHNAUZER KLUB vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
Az egészségi állapot megfigyelése
Elsősorban győződjünk meg a kölyökkutya egészségügyi állapotáról. Legyen eleven, jó evő. A szőre legyen szép, fényes, tiszta, betegségre utaló sebhely, felületi hiányosság, szőrkopás ne legyen rajta.
Szeme legyen tiszta, az orrtükör egy kissé nedves, de nem csöpögős vagy hurutos. A tenyésztőtől mindig meg kell kérdezni, hogy mikor voltak a kölykök féregtelenítve és mikor esedékes a következő.
Ha kan kölyökről van szó, nem szabad megfeledkezni a herék megvizsgálásáról sem. Ha van, akkor a kölyök származási papírjait át kell venni, és az azonossági számot egyeztetni kell a tetoválási vagy csipszámmal. Az elvitelre szánt kiskutya számunkra is legyen szimpatikus, a tenyésztő által is feltétel nélkül ajánlott.
Az étkezés megfigyelése
Az első és egyik legfontosabb, hogy megfigyeljük a kiválasztott egyedet evés közben. A kívánatos magatartásforma az, ha a kölyök mohó falánksággal habzsolja az ételt, úgy, hogy mindenáron megpróbál zsákmányolni a testvérei táljából, akár küzdelem árán is. A falánkság – a későbbiekben, a kiképzés során – a jutalomfalattal történő motiválásnál válik fontossá. Így tehát nagyon fontos tényező, hogy megfigyeljük, milyen módon eszik a kutya. A tapasztalat az, hogy a válogatós, kedvetlenül evő kutyák nem válnak igazán eredményes kutyává. A már kölyökkorban is rendkívül mohó, és nem válogatós kutyáknak sokkal nagyobb és kifejezett a motivációs készségük, mint azoknak az egyedeknek, melyek nem törekednek az élelem megszerzésére. Nemkívánatos magatartás az étel nyalakodása, turkálása, az etetőtál átengedése a másiknak, az ételtől való félrehúzódás.
A játék megfigyelése
A kívánatos magatartásforma az, ha a kölyök aktívan birkózik a társakkal, incselkedik a szülőkkel, bizalommal, játékra hívóan közeledik az emberhez. A játék megfogása, birtokbavétele, elvitele is sokat elárul. Ez a játék az apportkészség alapja, amely készség a későbbi kiképzés, motiváció szempontjából nagyon hasznos. Pozitív, ha a kiskutya az elgurított labdát üldözőbe veszi, s utolérve megragadja azt, de minden kiképző álma az, hogy a kölyköt már az álló labda képe is zsákmányolásra, játékra késztesse. A labdával való jutalmazás egyszerű, praktikus motivációs eszköz.
Nemkívánatos magatartási forma, ha a kölyök kimarad a közös birkózásból, tétován tekinget a környezet felé, gyenge a próbálkozása a tárgyak megfogására, elhúzódik a játéktól és az ember elől.
A viselkedés megfigyelése, mesterséges és spontán keltett zajok esetén
A kívánatos magatartásforma az, ha a kölyköt az átlagos erősségű zajforrások nem érdeklik, az erősebbekre odafigyel, megpróbálja megkeresni, ha megtalálja, érdeklődve szaglássza azt.
A spontán keltett zajoknál nincs előzetes információnk, bekövetkezése váratlan, a hatás azonnal megfigyelhető. Ilyen, pl. egy teherautó hangja, vihar esetén villámlás vagy a szél által eldöntött tárgy hangja.
A mesterséges zajok az ember által tudatosan keltett hangok, pl. ajtó becsapása, tapsolás, hangos beszéd, kulcscsomó hangja, műanyag kanna ledobása. A szolgálati kutya kiképzése során arra törekszünk, hogy a külvilágból érkező ingerek ne befolyásolják a kutya munkáját, magabiztosan viselkedjen épületben, forgalmas utcán, zajos téren, nyílt vagy zárt területen, erős hangforrások közelében, autók és emberek között. Ha a kölyökkutya mesterséges és spontán keltett zajok esetén nem mutat negatív viselkedésformát, akkor ha az élete folyamán más negatív behatás nem éri, következtethetünk arra, hogy a későbbiek során a zajok nem fogják zavarni.
Nemkívánatos magatartásforma, ha a kölyök már a kisebb erősségű zajra összerezzen, menekül, menedéket keres. Ettől a kutyától soha nem várhatjuk el azt, hogy zavaró körülmények között is megvédjen minket.
A viselkedés megfigyelése, ha a kölyköt hanyatt fordítjuk, könnyedén leszorítjuk
A kívánatos magatartási forma az, ha a kölyök azonnal megpróbál testhelyzetet változtatni, nem adja meg magát, az őt lefogó kezet harapdálja, bátran küzd a kiszabadulásért, ha kiszabadult, nem menekül el, tartja a kapcsolatot az emberrel. Persze a leszorítás mértékére ügyelni kell, nem durván megfojtani akarjuk a kutyát, csak a viselkedését akarjuk tesztelni.
Fontos információhoz juthatunk, hogy mennyire küzdőképes a kutya, ami az őrző-védő munkánál nagyon fontos. A szolgálati, őrző-védő kutyák nap mint nap kerülhetnek olyan helyzetbe, amikor a vezetőt, illetve saját magukat is védelmezniük kell, a jó küzdőösztönnel rendelkező kutyák alkalmasak az ilyen feladatra. Mit várhatunk el az olyan kutyától, amely saját magát sem tudja megvédeni?
Nemkívánatos magatartási forma, ha a kölyök azonnal, küzdelem nélkül megadja magát, némán tűri a lefogást, a kiszabadulás után azonnal menekül, elhúzódik vagy megadási testhelyzetet vesz fel és úgy marad, kiszabadulva nem keresi a kapcsolatot az emberrel.
A viselkedés megfigyelése, ha a kölyköt feltesszük egy székre
A kívánatos magatartási forma, ha a kölyök a számára hirtelen keletkezett magasságkülönbség ellenére sem jön zavarba, rövid tájékozódás után a leugrási lehetőséget keresi, megpróbálkozik a leugrással, magatartása, mozgása nem válik bizonytalanná.
A szolgálati kutyák munkájuk során kerülnek olyan helyzetbe, amikor magasban kell dolgozniuk, akadályokon kell átmászniuk, és nem zavarhatja őket a magasságkülönbség.
Nemkívánatos magatartásforma, ha a kölyök a magasságkülönbség miatt azonnal elbizonytalanodik, tanácstalanná válik, nem mer a szék széléhez menni, félelmében nyüszög, bevizel. Ezt a kutyát soha nem tudjuk rávenni arra, hogy egy palánkon vagy létrán átmásszon.
A birtoklási vágy megfigyelése
Ez a készség akkor válik egyértelművé, ha a kutya az elgurított labdát utolérte és megragadta, ha elengedi és otthagyja, akkor annál az egyednél gyenge a birtoklási vágy. Ha a megfogás után cipeli a kölyök a labdát, megpróbálja biztonságos helyre vinni a többiek elől, akkor beszélhetünk birtoklási vágyról. A birtoklási vágy a kiképzés során döntő fontosságú a védőmunkában.
Ide tartozik még a játék begyűjtése. Ez akkor figyelhető meg, ha a kölyök utolérte, és megfogta a labdát, s azt láthatóan félti a többi társától, de mégis otthagyja, hogy újabb zsákmányt tulajdonítson el a többi kölyöktől. Amennyiben ez sikerül, akkor látható, hogy az új zsákmányt az előbb megszerzett felé viszi, vagy amit megszerez, azt egy helyre gyűjti. Ezeknél a kutyáknál a későbbiekben megfigyelhető a kifejezett zsákmányszerző ösztön.
A kitartás
Igaz, hogy kölyökkutyáról beszélünk, de mégis felismerhetőek a kitartás jelei, amelyek főleg a zsákmányolási magatartásnál játszanak fontos szerepet. Pozitív viselkedés pl., ha a kölyök a nadrágszárunkat cibálja, óvatosan lefejtjük magunkról és odébb ugrunk, a kölyök azonnal utánunk veti magát, és újból belecsimpaszkodik a nadrágunkba. Ha a nadrágtépés közben elgurítunk egy labdát, utánaszalad vagy szemmel követi, majd újból visszatér a nadrág tépéséhez. Pozitív kitartás, ha a félbeszakított vagy meggátolt cselekvést kitartóan újra kezdi, illetve folytatja. Ez a kitartás a felnőttkori kiképzés során válik kézzelfoghatóvá, amikor növekszik a fizikai, és idegrendszeri megterhelés.
|
|
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!