Szeretettel köszöntelek a SCHNAUZER KLUBban!
Csatlakozz te is közösségünkhöz Csatlakozás után teljes értékű taggá válsz! Gyere csatlakozz!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
SCHNAUZER KLUB vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a SCHNAUZER KLUBban!
Csatlakozz te is közösségünkhöz Csatlakozás után teljes értékű taggá válsz! Gyere csatlakozz!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
SCHNAUZER KLUB vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a SCHNAUZER KLUBban!
Csatlakozz te is közösségünkhöz Csatlakozás után teljes értékű taggá válsz! Gyere csatlakozz!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
SCHNAUZER KLUB vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Szeretettel köszöntelek a SCHNAUZER KLUBban!
Csatlakozz te is közösségünkhöz Csatlakozás után teljes értékű taggá válsz! Gyere csatlakozz!
Ezt találod a közösségünkben:
Üdvözlettel,
SCHNAUZER KLUB vezetője
Amennyiben már tag vagy a Networkön, lépj be itt:
Kis türelmet...
Bejelentkezés
HÍMVESSZŐGYULLADÁS
A legtöbb kifejlett kan kutya fitymájából (a hímvesszőt borító bőrről van szó) kisebb mennyiségű, áttetsző fehér vagy sárgásfehér váladék csöpög, ami általában normális jelenségnek mondható. Amikor azonban ez a csöpögés folyássá fokozódik és a váladék színe zöldessé, szaga pedig bűzössé válik, s a kutya folytonosan nyalogatja, akkor ez már a hímvesszőgyulladás tünete. Amennyiben felhúzzuk a hímvesszőn a bőrt, azon sima csomók találhatók, felülete pedig abnormálisan vörös. Ilyen esetben ajánlatos megnézni: nem került-e valamilyen idegen test a hímvessző bőre alá. Ha igen, és azt eltávolítjuk, a probléma megoldódik.
Az egyszerű hímvesszőgyulladást egyébként antibiotikumos oldattal vagy kenőccsel kezelhetjük.
VIZELETCSEPEGÉS ÉS -PANGÁS
A betegség a húgyhólyag bénulásának, illetve a húgyhólyag görcsének a következménye. A megnagyobbodott prosztata ugyancsak akadályozhatja a húgyhólyag kiürítését.
A tünetek meglehetősen egyértelműek: a kutya gyakran próbál vizelni, de csak néhány csepp távozik. Gyakran ennek épp az ellenkezőjét tapasztalhatjuk: az állat nem tudja visszatartani a vizeletét - a jellegzetes vizelési testtartás nélkül ürít.
Amennyiben a kutya húgycsöve teljesen elzáródik, hamarosan kialakul a súlyos állapot jellegzetes kórképe: nagyfogú gyengeség, hányás, esetleg urémia (húgyvérűség).
Miután a húgyhólyagban pangó vizeletben gyorsan szaporodnak a baktériumok, ezzel a betegséggel, illetve az ilyenfajta tünetekkel azonnal állatorvoshoz kell fordulni.
A vizeletpangás vagy vizeletcsepegés enyhébb formáit gyógyszeres kezeléssel orvosolják. Súlyosabb esetben - amikor a húgycső elzáródik - életveszélyes állapot alakulhat ki, amely csak azonnali műtéttel szüntethető meg.
A vizeletpangás, a húgycső részleges elzáródását húgykő, illetve homok is okozhatja, amely - görcsoldók adagolására és bőséges folyadékbevitellel - spontán is kiürülhet.
HÚGYKÖVESSÉG
Ez a betegség főként kanok között fordul elő. Különösen azért veszélyes, mert a vese állományában, a vesemedencében és a húgyhólyagban kialakuló kő idült gyulladást, illetve működészavart okozhat, a húgyvezetékben és a húgycsőben beékelődő kő pedig húgyvérűséggel fenyegeti az állat életét.
A húgyhólyagban előforduló kövek egy része a hólyagban keletkezik, más részük a vesemedencéből vándorol a hólyagba, és ott tovább nő. A kövek a hólyag nyálkahártyáját izgatva gyulladást, vérzést okozhatnak, illetve hosszabb időn keresztül a hólyagban tartózkodva a nyálkahártya daganatos elfajulását eredményezhetik.
A kutyák hólyagjában a legtöbbször magnézium-ammónium-foszfát összetételű kő képződik, amely főképp a húgycsőben és a húgyhólyagban helyezkedik el.
A tünetek a szerint változnak, hogy a húgycsőben, a hólyagban vagy a vesében alakult ki a húgykövesség. A húgyhólyagban képződő kő rendszerint a következő tünetekkel jár: a kutya gyakran, de keveset vizel, erőteljes ilyenfajta ingert érez, amelynek hatására gyakran nekikészülődik a "művelethez". Vizelete olykor véres is lehet.
A vesékben elhelyezkedő kő az esetek nagy részében nem okoz különösebb panaszokat. Amennyiben az állat vesemedence-gyulladást kap, a következmény nagyfokú bágyadtság, étvágytalanság, kötött mozgás, véres, zavaros, esetleg bűzös vizelet.
A kisebb méretű húgykövet - amennyiben a húgycsőben akadtak el - görcsoldó szerek befecskendezésével próbálják eltávolítani. A baktériumos eredetű húgyúti fertőzéseket antibiotikumokkal orvosolják. Az oxalátkövek képződését mindenekelőtt bőséges B6 vitamin-adagolással lehet megelőzni, illetve megakadályozni. Amennyiben túl sok vagy nagy a kő - elkerülhetetlen a műtéti beavatkozás.
HÓLYAGHURUT
Ez a betegség tulajdonképpen a húgyhólyag nyálkahártyájának gyulladása, és a legtöbbször fertőződés eredménye. A szuka is és a kan megkaphatja, de a szukák gyakrabban. A hólyaghurutos ebek sűrűbben vizelnek, vagy vizelési pózban erőlködnek anélkül, hogy túl sok vizeletet ürítenének. Vizeletük néha teljesen normális, áttetsző, olykor viszont homályos (üledékes), esetleg véres. A beteg szukák fokozottabban nyalogatják hüvelyüket, gyakori a hüvelyváladékozás is.
A betegséget, a baktériumos fertőződéseket kívül tumor, esetleg a húgyhólyagban keletkező homok vagy kő is előidézheti.
A hólyaghurutot azonnal és hatásosan kezelni kell, mert veseproblémákat vagy a húgyutak megbetegedését okozhatják.
HÚGYVÉRŰSÉG
Súlyos kórforma. Úgy keletkezik, hogy az anyagcseretermékek salakanyagai - karbamid, kreatinin és húgysav - nem képesek a vizeletbe, illetve azon keresztül a külvilágra kiválasztódni, s az állat vérében halmozódnak fel. A kórkép kialakulhat rövid idő alatt (heveny formában), illetve lassan fokozatosan (idült formában).
A tünetek: bágyadtság, aluszékonyság, sajátos, aromás szagú lehelet, izomrángások, majd - súlyosabb esetben - egyre mélyülő eszméletlenség után beálló halál.
A húgyvérűségben szenvedő állatok azokban az esetekben gyógyíthatók, amelyekben a kiváltó ok önmagában is jól gyógykezelhető. Amennyiben ez nem így van, a gyógykezelés csupán valamelyest meghosszabbíthatja a kutya életét.
VESEELÉGTELENSÉG
Mindenféle vesebetegség kísérője lehet, amely súlyos mértékben károsítja a vesét. Ilyenkor a vese késedelmesen választja ki a kiürítendő anyagokat (fehérjeszerű bomlástermékeket, sókat, vizet). Enyhe esetben a veseelégtelenség csak nagyobb igénybevételnél jelentkezik (például rendkívül sós táplálék vagy valamilyen szerv betegsége), súlyosabb esetben azonban normális körülmények között is kialakulhat. A tünetek: a kutya sok vizet iszik és nagy mennyiségű vizeletet ürít. Ahogy csökken a működőképes veseszövet, úgy csökken a vizelet kiválasztása is, s a vizelet egyre kevesebb lesz. Egy idő után a káros anyagok nem választódnak ki a szervezetből, és folyamatosan mérgezik azt. Ezt az állapotot nevezzük urémiának. Ilyenkor a kutya lesoványodik, gyenge, étvágytalan, bágyadt. Gyakran fekélyes szájgyulladás, gyomor- és bélhurut, sőt fekélyes bélgyulladás alakul ki, véres hasmenéssel. Sokszor heves bőrviszketés is előfordul. Az állat hőmérséklete a legtöbb esetben alacsony.
A gyakori vesegyulladás a kutya idősebb korára előbb-utóbb vesezsugorodáshoz vezet. A vesezsugorodás leggyakoribb oka a lezajlott leptospirosis vagy szopornyica, idült ekcéma, természetellenes tartás és táplálék.
A betegség szakszerű és kitartó kezelésre időnként javulhat, sőt évekig is elélhet a kutya, de általában előbb-utóbb elpusztul urémiában vagy egyéb szövődményben.
http://www.corsolandofnod.eoldal.hu/cikkek/a-kanokrol/a-kan-kutyakat-erinto-nehany-betegseg.html
|
|
E-mail: ugyfelszolgalat@network.hu
Kommentáld!